YFU isäntäperheiden tukena
YFU on 50 toimintavuotensa aikana kehittänyt valmennus- ja tukijärjestelmät auttamaan niin vaihto-oppilasta kuin isäntäperhettäkin vaihdon aikana.
Oma tukihenkilö ja -verkosto
Jokainen perhe ja vaihto-oppilas saa tuekseen YFU:n koulutetun tukihenkilön, jolla on kokemusta vaihto-oppilastoiminnasta ja kansainvälisyydestä. Tukihenkilö auttaa käytännön asioissa, kulttuuriin sopeutumisessa sekä mahdollisissa ristiriitatilanteissa. Tukihenkilö on yli 25-vuotias vapaaehtoinen. Hän on vaihdon ajan isäntäperheen ja oppilaan ensisijainen henkilökohtainen YFU-kontakti ja linkki isäntäperheen, oppilaan, koulun ja YFU:n toimiston välillä.
Tukihenkilön lisäksi myös YFU:n toimisto on tarvittaessa perheenne tukena ja auttaa monissa asioissa. Missään vaiheessa perheen ei tarvitse tuntea olevansa yksin. YFU jakaa kanssanne vastuun vaihto-oppilasajan onnistumisesta. Järjestö myös huolehtii koulupaikan järjestämisestä vuosi- ja puolivuosioppilaille. Lisäksi YFU:lla on ympäri vuorokauden päivystävä puhelinnumero hätätapauksia varten.
Valmennukset ja tukimateriaali
Ennen oppilaan saapumista
YFU järjestää erityisesti keväällä infotilaisuuksia ympäri Suomea isäntäperhetoimintaan liittyen. Infotilaisuudessa pääsette esittämään kysymyksiä ja saatte erinäisiä aiheita kotiin pohdittavaksi perheenne kesken.
Vaihto-oppilaan valinneet perheet saavat loppukeväästä kotiinsa YFU:n ”Isäntäperheen ohjekirjan". Se on hyödyllinen kirjanen, jota kannattaa lueskella ajatusten ja keskustelun herättämiseksi jo ennen oppilaan saapumista ja toki myös vaihdon aikana.
YFU lähettää myös ajankohtaisia tiedotteita vaihto-oppilasta valittaessa ja vaihto-oppilaan saapumisen lähestyessä. Vaihto-oppilaan vahvistumisen myötä kannattaa alkaa etsiä tietoa oppilaan kulttuuritaustasta.
Vaihto-oppilasta puolestaan valmennetaan jo kotimaassa tulevaa vaihtokautta varten.
Isäntäperhevalmennus oppilaan saapumisen yhteydessä
Järjestämme oppilaiden saapumisen ja heidän oman saapumisvalmennuksensa yhteydessä myös isäntäperheille tiedotustilaisuuden, jossa käydään läpi paljon käytännön asioita, toiminnan periaatteita, hyväksi havaittuja käytäntöjä sekä YFU:n järjestämää ohjelmaa. YFU valmentaa isäntäperheet käsittelemään niin omaa kokemustaan kuin tukemaan uuden perheenjäsenen kohtaamia haasteita esimerkiksi kulttuurishokin ja kielen oppimisen suhteen.
Valmennuksessa pääsette tapaamaan myös muita lähialueenne isäntäperheitä ja saatte myös toistenne yhteystiedot myöhempää yhteydenpitoa varten. Verkottautuminen muiden perheiden kanssa onkin koettu erityisen tärkeäksi.
Vaihtokauden aikana
YFU lähettää isäntäperheille ja oppilaille uutiskirjeen neljä kertaa vuodessa. Kirjeessä kerrotaan ajankohtaisista aiheista sekä muistutellaan valmennuksissa käydyistä sopeutumisasioista.
YFU:n vapaaehtoiset järjestävät alueilla vapaamuotoisia tapaamisia isäntäperheille ja muille toimijoille pitkin vuotta. Jotkut tapaamiset ovat kaikille tarkoitettuja (esim. pikkujoulut), jotkut taas pelkästään isäntäperheille, jotta pääsette tarkemmin keskustelemaan kokemuksistanne.
Vuosioppilaille järjestämme vuoden mittaan kolme valmennusta, jotka auttavat varmasti perheitäkin arjen sujuvuudessa: saapumisvalmennus elokuussa, puolivuosivalmennus tammi-helmikuussa sekä kotiinpaluuvalmennus touko-kesäkuussa. Puolivuosi- ja kesäoppilaille järjestetään yksi-kaksi valmennusta.
YFU:lla on myös selkeät säännöt oppilaille. Nuoret samoin kuin heidän vanhempansa ja isäntäperheet sitoutuvat näihin periaatteisiin.
Kotiinpaluun yhteydessä
Kotiinpaluusta saatte tarkemman ohjeistuksen lähtöpäivän lähestyessä. Lentokenttähenkilökuntamme auttaa teitä ja oppilastanne kotiinpaluun viimeisillä askeleilla.
Toimitamme myös palautekyselyn perheille, jotta voimme kehittää toimintaamme. Samalla kerromme lisää erilaisista muista vapaaehtoistehtävistä, mikäli perheenne toivoo jatkavansa kansainvälistymisen parissa muissa rooleissa.
Vaihto-oppilailla on kotiin palattuaan myös oma tilaisuus käsitellä vielä kertaalleen vaihto-kokemustaan ja pohtia jatkoa kansainvälisyyden parissa.
Ristiriitatilanteiden kohdatessa
YFU:n tukijärjestelmän jäsenet (tukihenkilöt, toimiston väki ja tarvittaessa jopa ammattiauttajat) pyrkivät tekemään parhaansa ratkoakseen mahdolliset ongelmat, joita isäntäperheen ja vaihto-oppilaan välille voi syntyä. Useimmiten riittää, että koulutetun tukihenkilön avustuksella käydään asioita läpi keskustelemalla avoimesti ja tekemällä esimerkiksi sopimuksia eri osapuolten välille.
Silloin tällöin tilanne saattaa vaatia myös perheenvaihtoa. Tällaisissa tapauksissa YFU on aina sekä oppilaan että perheen tukena. Suurin osa ongelmista saadaan kuitenkin ratkottua pelkästään istumalla saman pöydän ääreen ja puhumalla asioita selviksi. Usein kyse on vain siitä, että osapuolet eivät ole ymmärtäneet toisiaan oikein tai kertoneet toisilleen toiveitaan ja huoliaan.



Löydä meidät