Meillekö vaihto-oppilas?

Miltä tuntuisi saada uusi perheenjäsen jostain toisesta maasta? Luoda elinikäinen suhde toiseen perheeseen ulkomailla?

Se on mahdollista, kun avaat kotisi ulkomaiselle vaihto-oppilaalle! Sen sijaan, että matkustaisit itse ulkomaille, maailma tulee luoksesi. Samalla kun opit uusia asioita toisesta kulttuurista, opit näkemään myös Suomen ja suomalaisuuden uusin silmin.

Nyt on hyvä hetki hakea isäntäperheeksi. Olemme saaneet ensimmäiset tiedot syksyllä 2012 saapuvista vuosivaihtareista.

Miksi meidän kannattaa ottaa vaihto-oppilas kotiimme?

Saatte kulttuurikylvyn päivittäin, opitte tuntemaan nuoren muualta maailmasta ja hänen perheensä sekä saatte uutta näkemystä suomalaisuuteen ja omaan perheeseenne!  Lue lisää!

Sovimmeko me YFU:n isäntäperheeksi?

YFU:n isäntäperheet kaikkialla maailmassa ovat tavallisia paikallisia perheitä, jotka vapaaehtoisesti avaavat kotinsa uudelle nuorelle.  Vanhempien tulisi kuitenkin olla yli 30-vuotiaita sekä vähintään yhden perheenjäsenen on puhuttava englantia tai oppilaan äidinkieltä. Lue lisää.

Vaihto-oppilaan ottaminen on suuri päätös koko perheeltä, joten kaikkien perheenjäsenten on pohdittava asiaa mahdollisimman realistisesti. Isäntäperheen jäsenet ovat vanhempina, siskoina ja veljinä vaihto-oppilaalle tuki ja turva uudessa maassa.


ecome.fi verkkopalvelujärjestelmä, sisällönhallinta